Uşak Merkez, 30 Mart yerel seçimlerine birçok konuya gebe olarak yaklaşıyor.

Yaklaşık son iki ayda, mevcut adaylardan çok Bağımsız Başkan Ali Erdoğan Uşak siyasetinin gündeminde yer buldu.

Partiler adeta Ali Erdoğan’a göre strateji geliştirmeye başlamıştı ki, 5 Şubat günü Erdoğan aday olmayacağını açıkladı.

Yaşanan süreçte artı ve eksileri bir kenara koyarsak, Ali Erdoğan aday olmamaya karar verdiğinde bütün hesaplar tekrar değişti.

Şöyle ki;

AKP, kendisine en güçlü rakip olarak gördüğü adaydan kurtularak derin bir nefes aldı.

MHP, kendisinden gidecek oyların kaygısından kurtuldu.

CHP’de, Ali Erdoğan’ın DSP’den aday olma durumunda ciddi oy kaybı yaşamadan kurtulmuş oldu.

Yukarıda yazdığım iddialı ithamları biraz açacak olursak;

Aday olmamış, sahaya inmemiş bir adayın (Ali Erdoğan)’ın anketlerde ortalama oy oranı %20 civarında belirtiliyordu.

Birde benzer anketlerde Ali Erdoğan aday olsun veya olmasın Uşak’ta yaklaşık %14 gibi kararsız bir kitle göze çarpıyordu.

Sonuç itibari ile Ali Erdoğan’ın aday olmama kararından sonra ortalama %34 gibi anlamlı bir dilim hükümsüz kaldı.

Bu dönemdeki anketlerde son durum ise AKP %27, MHP %20, CHP % 19 civarında idi.

Dolayısıyla tüm adayların oy ortalamasının üzerinde olan hükümsüz oy oranı, Uşak Merkez’de seçimi hiçbir aday için çantada keklik kılmıyor.

Bugün dahil seçim sürecine kadar Uşak Merkez adaylarının durumlarını, eldeki veriler ve kulislerde yaşanan gelişmelere göre değerlendirecek olursak;

Partilerin aday açıklama sırasına göre ilk olarak MHP ve Alpay Özgür ile başlayalım.

2009 yılındaki seçimlerde 41.503 oy alarak belediye başkanlığını kazanan MHP olumsuz gelişmeler ve parti içi bölünmeler yaşadı. Aynı MHP 2011 yılı genel seçimlerinde merkez köyler dahil 22.493 oy toplayabildi.

Nerdeyse yarı yarıya oy kaybı yaşayan MHP, 30 Mart 2014 seçimlerine aday belirleme sürecindeki kaosla ve bir takım üyelerin istifa etmesinin şokuyla karamsar bir başlangıç yaptı.

Genel görüş, MHP seçimi 3. sırada bitirir şeklinde olsa da Alpay Özgür’ün güçlü duruşu ve pozitif yaklaşımları partililere bir nebze moral oldu.

Ali Erdoğan’ın aday olmaması ise şu anki duruma göre en çok MHP’ye yarayacak gibi görünmekte.

Kalan sürede Alpay Özgür ve ekibinin tempolarını artırıp daha kreatif çalışmalar ortaya koyması durumunda, hükümsüz olarak bahsettiğimiz oy diliminden en fazla payı almaları muhtemel görülüyor.

Böyle bir olasılık MHP’nin seçime ortak olmasını ve hatta kazanma ihtimali de ortaya çıkıyor.

AKP ve Nurullah Cahan’ın durumuna bakacak olursak;

2009’da devrettikleri belediyeyi geri almak için birbirinden güçlü aday adaylarının boy gösterdiği AKP Uşak’ta Nurullah Cahan aday gösterildi.

Nurullah Cahan, tanıdığım ve bildiğim kadarıyla gerçekten beyefendi ve mütevazı bir kişiliğe sahip belediye başkan adaylarımızdan birisi.

Şuana kadar Uşak’taki seçimlerin görselliği ve renkliliği açısından en çok çaba harcayanda AKP olarak görünüyor.

2009’da 34.594 oy alarak belediyeyi MHP’ye kaptıran AKP, 2011 yılında merkez ve bağlı köylerden toplam 74.390 oy toplayarak anlamlı bir çıkış gösterdi.

30 Mart 2014 seçimlerine en iddialı hazırlanan parti görünümü çizen AKP’de en büyük endişe, Ali Erdoğan’ın CHP’den aday olma ihtimalinde yaşandı.

Neyse ki bu endişe Dilek Akagün Yılmaz’ın girişimleriyle son buldu!

Hatta Ali Erdoğan’ın CHP’den aday gösterilmemesine CHP’deki muhaliflerden çok AKP’liler sevindi diyebiliriz.

Fakat şunu da unutmamak gerek, AKP yapılan birçok ankette ilk sırada yer alan ve bugün itibarı ile Uşak Belediye Başkanlığını kazanmaya en yakın parti durumunda.

Seçim süresince Uşak’ta AKP’ye sıkıntı yaşatacak 2 önemli konu mevcut.

Birincisi ülke genelinde yaşanan AKP ve Fethullah Gülen Cemaati’ nin sürtüşmesinin hangi seviyeye taşınacağı.

17 Aralık’tan bugüne kadar yaşanan gelişmeler bir nebzede olsa AKP’ye oy ve prestij kaybettirmiş durumda.

Asıl beklenen sıkıntılı günler ise seçimde son viraja girerken bu sürtüşmenin şiddetinin ne olacağı.

Şayet usta siyasetçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu sıkıntılı günleri atlatmayı başarabilirse AKP daha da güçlenerek önümüzdeki seçim sürecinde, hem Türkiye genelinde hem de Uşak’ta zafere ulaşabilir.

Fakat Gülen Cemaati hız kesmez, 12 yıllık ortaklık sürecindeki yaşanan özel ayrıntıları deşifre etmeye devam ederse sıkıntılı günler Türkiye’de olacağı gibi Uşak’ı da mutlak etkileyecektir.

Uşak AKP’de diğer handikap olabilecek konu, Nurullah Cahan’ın AKP yönetiminden çok Türkiye genelinde bir çok mensubu bulunan ve itibar gören cemaat gruplarından olan Menzil Cemaati’ nin maddi ve manevi desteğini alması.

Bu durum avantaj gibi görünse de parti yönetiminde olamayan bir grup partilinin kulislerde bu konuyu dillendirmeye başlaması ve bahsettiğimiz hükümsüz oyların AKP’ye gelmesini etkileyebilecek bir unsur olarak da algılanmakta.

Eğer Nurullah Cahan’ın önüne bu bahsettiğim iki konu problem olarak çıkmaz ise Uşak’ta ipi göğüslemeye en yakın aday olarak görünüyor.

Son olarak CHP ve adayı Bülent Yazgan’a gelecek olursak;

CHP’ye 2009’dan ziyade geçmişten bakıp gelirsek daha net bir tablo ortaya çıkacağı düşüncesindeyim.

Uşak Merkez’de en son, sol bir parti 1989 yılında seçim kazanmış.

Dikkatinizi çekerim CHP değil sol bir parti!

1989 yılında yapılan seçimde Uşak Merkez’ deki seçmen sayısı 52,311 iken, tüm sol partilerin aldığı toplam oy 16.724 imiş. (seçim kazanılan son yıl)

Yıl 2009 yine Mart seçimleri, Uşak Merkez’de 122.840 seçmen var, tüm sol partilerin aldığı oy 22.904 olarak kayıtlara geçilmiş.

Ara yıllardaki rakamlarda pek farklı değil 2004’te 17.934 oy, 1999’da 22.245, 1994’te 22.073 gibi sol partilerin aldığı toplam oy sayısı.(seçim kazanılamayan yıllar)

Aradan geçen 20 senede (1989 – 2009 yılları arasında) tüm sol oylar 16 bin ile 22 bin arasında değişmiş!

İlkeli ve idealist bir politika benimseyen Uşak CHP’de 2009’dan buyana olağan üstü bir değişim gerçekleşmediyse 20 senelik istatiksel veriler bu durumun pekte değişmeyeceğini gösteriyor.

Kaldı ki 30 Mart 2014 seçimlerine girerken, diğer iki partiye nazaran en sıkıntılı aday belirleme sürecini maalesef CHP Uşak yaşadı yada yaşatıldı.

CHP Genel Merkezi Türkiye konjonktüründe farklı bir politika izlerken, CHP Uşak ilkeli ve idealist politikasından vazgeçmeyerek önceden aday adaylığını duyuran Bülent Yazgan ile yola çıktı.

Genel Merkezin bir çok ilde ve ilçede, geçmişinde farklı partiler için hizmet vermiş kişileri aday göstermesi ve Uşak’ta da bunun denenmeye çalışılması, sonuçları açısından partinin kendi içinde tartışması gereken bir konu olarak görüyorum. (nokta)!

Her ne kadar CHP’nin seçimi önde tamamlaması zor görünse de bu asla Bülent Yazgan’ın kötü bir aday olduğu anlamı taşımamalı.

Nihayetinde Bülent Yazgan değil de Selçuk Akar, Ali Karaoba, Kudret Erdem ve diğer değerli aday adaylarından biriside aday olsa da bu tablo kaçınılmaz görünüyor.

Çünkü CHP bir sistem partisi değil, ilkeleri olan, duruşu olan bir parti.

Uşak’ta bu görüşü benimseyen seçmen sayısı 1989 – 2009 yılları arasında yukarıda belirttiğim gibi değişmemiş durumda.

Peki CHP Uşak Merkez’de seçimi kazanamaz mı?

Elbette kazanabilir!

Zaten CHP’nin Uşak Merkez’de akmaz kokmaz 22 bin civarı oyu var görünüyor. Bunun üzerine bir bu kadar daha oy eklemesi lazım.

Bir - iki defa Bülent Bey ve ekibinin çalışmasına şahit oldum.

Gerçekten canla başla soğuğa aldırmadan içlerindeki sıcaklık ve samimiyetle kapıları çalıp elleri sıkıyorlar.

En başlarda bahsettiğim hükümsüz olarak görünen oylara, Alpay Özgür’den fazla ulaşabilirlerse iddialı duruma gelmeleri içten bile değil.

Ayrıca CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ında ülke meselelerinden çok, seçime kadar memleket meselelerine eğilmesi ve Bülent Bey’i bir gün olsun yalnız bırakmaması da anlamlı ve faydalı olacaktır.

Zira Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Uşak Merkez’de seçimi kazanma sözü verdi!

Samimiyetimle söylüyorum; eğer ki CHP ve Bülent Yazgan Uşak Merkez’de seçimi kazanma başarısını gösterirlerse bu konu mutlak CHP Genel Merkezi’nde ders olarak okutulmalı ve Dilek Hanım ilk yapılacak genel kurulda Genel Başkanlığa aday gösterilmelidir.

Oldu ki Uşak Merkez’de seçim kaybedildi, 20+5 yılın başarısızlık tablosunun arkasındaki aktörler elini ayağını partiden çekerek CHP’nin menfaatti için yerini genç ve yeni aktörlere bırakmalıdır.

Kısaca değerli Uşaklılar, Uşak Merkez’de durum itibarı ile seçim bu üç parti ve aday arasında geçecek.

3 bilinmeyenli denklem misali…

Her kim veya hangi parti olursa olsun, kentte yakalanan bir ivme var.

Göreve gelecek olan aday bunun üzerine çıkarak Uşak’ a faydalı olur inşallah.

Sonuçta benimde, sizler gibi bir (oy) um var.

Bu oylara talip olanlar, Uşak’a layık olsunlar kafi…

Saygılarımla…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Davut Dursun 2014-02-11 22:29:25

doğru analizler ama ben akp nin sandığınızdan daha fazla oy kaybedeceğini sanıyorum zira uşak halkının yolsuzlukları affedebileceğini sanmıyorum yani akp nin işi kolay değil 30 mart yaklaşırken en çok oy kaybı akp de olacak chp büyük hata yaptı ya ali erdoğan'ı hiç gündeme getirmeden adayını sokacaktı ya da madem gündeme getirdi aday yapacaktı mhp keşke daha cazip bir aday çıkarsaydı kısacası bu seçimin sonucunu bence türkiye gündemi belirleyecek akp eridikçe kim kazanacak hep beraber göreceğiz

Avatar
zor yazı 2014-02-12 09:43:12

sayın yazar uzun bir yzı olmuş 3 üncü okumada anca anladım yazdıklarını. mhp ye az yer ayırmışsın. ama tespitlern doğru. benim anladığım 3 adaydan da umut yok. belediye yine stajyer belediye başkanı yetiştirecek uşak kaybedecek.

Avatar
R. ÖZTÜRK 2014-02-12 09:52:40

uşak siyasetini en güzel analiz eden bir yorum.

Avatar
AK PARTİLİ 2014-02-12 11:52:55

samimiyetle söylüyorum.nurullaha oy veririm ama hamam ekibinden meclise adam alırsa seçimi zora sokar(meclise oy vermem).aklını başına alsın.çokta fazla vaat vermesin.hayallerle uğraşmaya 5 sene yetmez.mesut beyden fena olursun alimallah..

Avatar
ahmet gürel 2014-02-12 12:43:02

anladıgım kadarıyla uşakta üç parti olarak görüyorsunuz ve diger partiler yok acaba bunu yazarken uşakta kaç belediye başkan adayı var biliyormuydunuz sadet partisi var lütfen nezakete davet ediyorum işi bilenin yapması gerekir belediyecilik mimarlık ve mühendislik işidir

Avatar
kararsızlar cemaate gelmez 2014-02-12 14:57:15

akp'nin ağzı bir cemaatten yanmışken farklı bir cemaatçi adayı başkan adayı yapması eksi yazar. mhp li değilim ama uşaktaki kararsız oyların büyük kısmı mhp ye gider diye tahmin ediyorum. chp ise standardını bozmaz yine 3. parti olarak seçimi kapatır

Avatar
cemaatcı kimlik kasıtlı yazılmış 2014-02-12 17:58:28

sayın yazarımız malesef chp yi öne çıkarıp diğerlerini figuran olarak kullanmış.
chp adayının kazanamayacağını bile bile zorlama ile ön pilanda tutması,dilek hanımın pirestijini kurtarmasını yazarken, nurullah beyin cemaatcılığı,sosyal demokratlılıktanda farklı çizgide olan dilek hanımın siyasi görüşü yanında devede kulak kalacağını hiç tesbit etmemiş, hatta onu genel başkanlığa kadar yükseltmiş.bence yazıyı dilek hanım için yazmış belediye başkanlığı 3 denklem hikaye. saygılarımla.

Avatar
SOFİ KARDEŞE @Sofi 2014-02-12 23:19:16

sofi kardeşim dediğin gibi menzil tarikatı manevi işlerle daha anlamalı. siyaset içerisine girip dejenere olmamalıydı. malesef ülkemizde allah rızası için siyaset yapılmıyor. yanlış anlaşılmama dileğiyle