Uşak’ta yaşlılara kötü muamele eden otobüs sürücülerine ağır cezalar geliyor

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur, Belediye denetimli özel halk otobüslerinde 65 yaş ve üstünün ücretsiz ulaşımdan faydalanmaya devam edeceğini belirtirek, “Hat sahiplerinin ücretleri yatmaya devam ediyor. Yaşlılarımıza hürmet etmeyenler hakkında ağır cezalar uygulayacağız” ifadesini kullandı.

Uşak’ta yaşlılara kötü muamele eden otobüs sürücülerine ağır cezalar geliyor

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur, Belediye denetimli özel halk otobüslerinde 65 yaş ve üstünün ücretsiz ulaşımdan faydalanmaya devam edeceğini belirtirek, “Hat sahiplerinin ücretleri yatmaya devam ediyor. Yaşlılarımıza hürmet etmeyenler hakkında ağır cezalar uygulayacağız” ifadesini kullandı.

14 Temmuz 2016 Perşembe 10:56
Uşak’ta yaşlılara kötü muamele eden otobüs sürücülerine ağır cezalar geliyor
 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 14 Ocak 2016 Tarihli ve 14132 sayılı yazısıyla 4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Birinci Maddesine Eklenen 9. Fıkra gereği hazırlanan Ücretsiz Seyahat Kapsamında Taşınma Yükümlülüğü Bulunan İşletmecilere Ödenecek Aylık Gelir Desteğine İlişkin Usul ve Esasların Belirlendiği Yönetmelik 06 Ocak 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu sayede 65 yaş ve üstü yaşlıların ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaları sağlandı. Uşak’ta da bu sistem uygulanmaya başlanırken özel hat sahiplene ise aylık 600 TL yatırılmaya başlandı. Sisteme uymak istemeyen hat sahipleri içinse şikayetler değerlendirilmeye başladın. Bu konuda gelen şikayetleri dikkate alan Belediye, yaşlılara olumsuz davranışlarda bulunan otobüs sahiplerine cezai işlem uygulamaya başladı. Konuyla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur açıklama yaptı.
“Son zamanlarda kentimizde yaşlıların ücretsiz ulaşımı ile ilgili olumsuz bir algı yönetimi ve manipülasyon sağlanmak isteniyor” şeklinde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur “Bilindiği gibi hükümetimiz sosyal devletin gereği olarak birçok konuda devrim niteliğinde işlere imza atmış ve hala icraatlar devam etmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü düstur eden devletimiz ülke genelinde kadınlara, yaşlılara, engellilere ve çocuklara pozitif ayrımcılık denilebilecek projeleri hayata geçirmektedir. Ülkemizde başarıyla hayata geçirilen hizmetler yerelde de son hızıyla devam etmektedir. Bunlardan birisi de 65 yaş üstü yaşlılar, engelliler, şehit yakınları ve gaziler için sağlanan şehir içi ulaşım imkanlarıdır. Fakat maalesef son dönemlerde bu konunun her yönüyle istismar edildiğini gözledik. Unutulmamalıdır ki yaşlılarımıza verilen bu hak yasalarla güvence altına alınmıştır” dedi.
Hat sahiplerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Belediyeler kanalıyla paralarının yattığına dikkat çeken Uğur, “Bu kapsamda 65 yaş üstü kişilerin, engellilerin, şehit yakınlarının ve gazilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanmaları güvence altına alınmıştır. Yine bu yasaya istinaden belediyemizden gerekli belgelerini alan toplu taşıma sistemine dahil olan her otobüse 65 yaş üstü yolcular için aylık 600 TL ücret Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmek üzere ilgili belediyelerin hesaplarına gönderilmektedir. Belediyelere aktarılan para ise hak sahiplerinin hesabına yatırılmaktadır.
Sistem sorunsuz çalışmaktadır
Kentte ulaşımda sistemin sorunsuz bir şekilde sürdüğünü vurgulayan Uğur şunları kaydetti: “İlimizde de bu sistem başarıyla ve hakkaniyet ölçülerine uyarak sürdürülmektedir. Uşak Belediyesi’nin denetimlerini gerçekleştirdiği sistemde hürmet duyulması gereken yaşlılarımız, gazilerimiz ve şehit yakınlarımızın yanı sıra engeli kardeşlerimizin menfaatleri gözetilmektedir. Yasanın gereği tüm hak sahipleri de mağdur edilmemektedir. Kentimizde 195 belediye denetimli özel halk otobüsü bulunmaktadır. Otobüsler sadece belediye denetimine tabi olup özel kişilere aittir. Bugüne kadar hak sahiplerine ödenmek üzere Bakanlık tarafından para aktartılmış ve aktarımlar yapılmaya devam edilecektir. Aktarılan meblağlar ise hat sahiplerine hemen ödenmiştir. Konuyla ilgili bakanlıkla her ay yazışmalar yapılarak gerekli bildirimler sağlanmaktadır. Bu sayede işleyiş başarı ile devam etmektedir”
“CEZAİ MÜEYYİDE UYGULUYORUZ”
Yaşlılara olumsuz davranışlarda bulunanlar hakkında çekinmeden ceza uyguladıklarını dile getiren Uğur, “Bazı hat sahiplerinin yasayı hiçe sayan tavırlar sergilediği gözlenmektedir. Gerek ekiplerimizin yaptığı denetimler, gerekse vatandaşlarımızın ihbarları neticesinde yaşlı ve engelli vatandaşlara uygunsuz insan onuruna yakışmayan davranışlar yapıldığı tespit edilmiştir. Kurumumuz bu duruma duyarsız kalmayarak yasanın verdiği tüm gerekleri yerine getirmiştir. Büyüklerimize ve engellilerimize yapılan her türlü olumsuz davranışın engellenmesinin insanlık davranışlarının bir gereği olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle 1608 Sayılı İdari Ahkam Ceza Kanunu, Belediye Halk Otobüsü Yönetmeliğinin 49 maddesine göre yolcuyu rahatız edici davranışlarda bulunmak yasasına göre her olumsuzluk için 219 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yasaya istinaden yaklaşık birçok cezai müeyyide yaptırımı gerçekleşmiştir” dedi.
“SİVİL VE KAMERALI EKİPLER”
Ekiplerin her yönüyle denetimlerini sıklaştırdığını aktaran Uğur, “Belediyemiz bundan sonra da yasaya uymayanlara ve elleri öpülesi yaşlılarımıza ve engellilerimize uygunsuz davranan hat sahiplerine kararlılıkla gerekeni yapacaktır. Devletimizin sağladığı hakkı kullanmak isteyenlere karşı kanunun uygulanması adına gerekenleri yapmaya devam edeceğiz. Yapılacak tüm ihbarları hassasiyet ile değerlendireceğiz. Bunun yanında rutin olarak sürdürdüğümüz denetimleri arttıracağız. Ayrıca kurduğumuz sivil ekiplerle kameralı tespitlere yaparak uygun olmayan davranışları cezasız bırakmayacağız” diyerek sözlerine son verdi.
Son Güncelleme: 16.07.2016 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2016-07-14 15:15:09

arkadaş bence bu otobüscüler vergi versinler biraz yaşlılarla uğraşacaklarına
saltanatları artistlikleri cabası bunlar yüzünden bu memlekette araç sayısı gün geçtikçe artıyor.

Avatar
sadık vatan 2016-07-14 11:20:50

böyle olmaz ki.? otobüs sahibi değilim akrabamda yok...lakin polis vermez,bekçi vermez,gazi vermez,zabıta vermez,resmi kurum kart sahibi vermez,yaşlı vermez,belediye personeli vermez....ne vermez otobüs parası vermez o halde geriye bizim gibi halk ve üniversite öğrencileri kalıyor..bizde vermeyelim..otobüs sahibi ne kazanacak bu işten hesap ortada..kimsenin canı sıkılmasın ...3 kişi ile kayağıl termal e otobüsün gidiş 5 kişiyle geliş maliyetini hesaplayın..yazık bu insanlara,,,küçük minibüsleri büyük otobüslere çevirtti belediye bir dünya para otobüs alamayan iki otobüscü yanyana geldi tek bir otobüs aldı..bunlar yüklü para ile olan işler...tutmuşlar memleket köstebek yuvası minibüscülerle uğraşıyorlar...yazık hemde çok yazık

Avatar
yorumcu 2016-07-15 07:39:26

sadık vatan. beğenmeyen otobüsünü ve hattını satar gider beğendiği bir işi yapar. kimse zorla otobüs hattı çalıştırtmıyor. otobüs hattı yapacaksa da kanunlar açık ve net uyacak.

banner413

banner412