11 Eylül 2012’de Uşak’ın medarı iftarı(!) Sayın Prof. Dr. İskender PALA Zaman Gazetesi’ndeki köşesinde ‘Türküler, ah türkülerimiz!..’ başlıklı bir yazı yazdı. Yazı son paragrafa kadar türküleri, türküleri yazanları, derleyenleri yere göğe sığdıramıyor.
Son paragraf ise aynen şöyle; “Türküler, anamızın ak sütü kadar temiz, hayatın kaynağı olan su kadar aziz ve öz kimliğimiz kadar asildir. Gel gelelim bazı türküler vardır ki maalesef eski oturak âlemlerinin veya cinsel sapkınlıkların sözcülüğünü yapar gibidir. Hazret-i Pir'in eşiğinde hiçbir Konyalının "Haniya da benim elli direm yoğurdum" diye gezip dolanacağı düşünülemez. Elbette türküler Anadolu insanının duygularını özgürce anlattıkları dizeler içerir ama bu, erotik denecek kadar müstehçen, ahlak değerlerini hiçe sayan, kadını aşağılayan söylemlerin propagandasını yapmalarını da mazur göstermez. TRT repertuarında bile kadını aşağılayan, onu alınıp satılır bir cinsel meta gibi gösteren pek çok türkü yer almaktadır. Ne dersiniz, kadını aşağılayan türkülerin ayıklanması bir ihtiyaç değil midir?!..”
Koskoca Prof’u, hem de Uşaklı, hem de resmi gazeteye eş değer yayın politikası olan gazetenin yazarını eleştirmek üzerimize farz değil elbet!

Bu yazıyı sayın hocam ne maksatla yazdı acaba?!

Gerçekten rahatsız mı?

Yoksa konu başka bir yere mi bağlanacak?

Ya da geçen seneye kadar Uşak’ta yaptığı “KAHVE MOLASI” programında içtiği kahvelerin kafeini fazla geldi bu yazı öylesine mi çıkıverdi?!

Sn. Pala’nın Habertürk TV'de yayınlanan Balçiçek İlter'in sunduğu 'Söz Sende' programında söylediği bir cümle de "Türkülerdeki erotizmin kadını aşağılamasından rahatsızım. Kadınları, alınır-satılır bir meta olarak gören türkülerimiz var. Düğmelerin dar geldiğini falan anlatan türküler var. Bir taksiye binseniz, taksi şoförü bu şarkıyı açsa rahatsız olmaz mısInız? Ben toplumda bazı şeylerin normalleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Neşet Ertaş'ın türkülerinde de erotizim vardır. Bir tenhada can cananı bulunca... " diye başladığınızda istediğiniz sahneyi üretebilirsiniz. Erotizmin nezih ve serafete bindirilmiş kısmı başımla beraber, ondan heyecan duyarım, lezzet alırım. Ama kadınları aşağılayan türküleri artık radyolarımızdan çalıp söylemeyelim." Dedi.

Anamızın ak sütü kadar temiz, hayatın kaynağı olan su kadar aziz ve öz kimliğimiz kadar asil olan türkülerimize sansür getirilmesi zamanı geldiyse!
Bende şunları naçizane olarak size söyleyeyim sayın PALA!

14 yaşındaki kıza “cinsel istismar” ve “alıkoyma” suçlamalarından 13 yıl ceza alan Hüseyin Üzmez, kesin Neşet Ertaş’ın “Bir tenhada can cananı bulunca”, diye başlayan türküsünü dinliyordu!!!

Hadi diyelim bu türküleri yasaklattın, ayıkladın!

Demez mi Hüseyin ÜZMEZ; “ ne olduysa o türküden dolayı oldu” Bakın bu türküde zaten yasaklandı! Affımı istiyorum.

Sonra 14 yaşındaki kız türkü kurbanı…

Zaten Hüseyin ÜZMEZ ve benzerleri aynen türkü gibi sütten çıkan ak kaşık değil mi?!

Bir taksiye binseniz, taksi şoförü bu şarkıyı açsa rahatsız olmaz mısınız? Demişsiniz birde…

Keşke taksiler, minibüsler ve ulaşım araçları teyplerinde müstehcenliğine bakmadan her türlü türkü çalsada rahatsız olsak derim bende!!!

Bunun yanı sıra sayın Pala yakın zamandan örneklersek şunlarda var.

Büyük Türk Düşünürü, bestecileri ve yorumcularından!;

Berksan “çilek dudaklarına yapışıp kalıcam”

Murat Dalkılıç “Bir Güzellik Yapsana Gece Benle Kalsana
Kitabına Uydur Gel Uysa Da Uymasa Da
Çekeceğin Var Elimden Alacaklıyım Teninden
Ne Dediğimi Anladın Sen Acil Durum”

Gülşen “sevişe sevişe uyut” gibi…

Onlarca sayarım böyle takdire şayan, şimdiki kültürümüzü yansıtan radyolarda ve televizyonlarda yayınlanan, şarkıyı!!!

Sazına sözüne gurban olduğum, daha 7 mevlidi okunmayan büyük usta Neşet Ertaş sağ olaydı… size bir türkü yakardı aslında…. “CAHİLDİM DÜNYANIN RENGİNE KANDIM” diye…

Bir büyüğüm “Okumuşun cahili, okumamış cahilden daha beterdir” derdi…

Sayın Pala müzik evrenseldir, renktir, zevktir. Bunlar tartışılmaz…

Bir koca, karısını keser, doğrar, döver, duvardan duvara fırlatır, çenesini, kafasını parçalar, tecavüz eder’in altında Anadolu Türkülerinin müstehcenliği yatıyorsa, ne olur kadınlarımızın hakkını sizler korumayın, türküde dinlemeyin.

Bende metal, hip hop, rap müzik, caz, klasik müzik sevmiyorum şahsen…

Bundan dolayı da dinleyeri yermiyorum, ayıklamıyorum…

Dinlemezsin olur biter..!

Eminim bu talihsiz açıklamayı, yazıyı(!) telafi eden bir yazınız daha gelir.

Uşak’ın ve Türkiye’nin gözünde o güzel duruşunuzu böyle lüzumsuz konularla bozmayın lütfen.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ultraslan 2012-11-07 12:13:25

sn. pala gerçekten tamda bam teline vurmuş, ağzına sağlık hocam...toplumu yozlaştırmanın en kolay yolu abuk sabuk şarkılar, türkülür, tv ler yayınlanan medarı iftarımız porno dizilerimiz vs...

Avatar
E. Durmaz 2012-10-01 16:21:54

iskender pala çok şaşırttı beni. demek ki sistemin adamı oluvermiş. o zaman kitaplarından da müstehcenliği çıkartsın. maazallah okuyanlar etkilenebilir. talihsiz bir açıklama doğrusu...

Avatar
Emekli Dede 2012-10-01 16:46:02

yazı cuk oturmuş.pala hoca hangi akla uyarak buna el attı bilemem ama okumuşun cahili de başka oluyor.anadoluda ne cahiller var ama pala hocayı üçe katlar sözde sazda deyişte.

Avatar
huseyin yavuz 2012-11-06 09:18:40

abi ağzına sağlık.

Avatar
uşaklı 2012-11-09 00:36:24

i̇skender pala zaman yazarı. ne beklersin ki! kültürümüzde bunlar var. o istemiyor diye, unutacak değiliz. doğrusuyla yanlışıyla işin aslı bu.