“Marka ve Kent” başlıklı yazımda Uşak’ın, marka kent olması gereğinden ve marka kent olma sürecini ele almaya çalışmıştım.

Marka Kent konusunda fikir beyan eden kişiler; marka – kent kavramına taraf olanlar ve taraf olmayanlar olmak üzere iki farklı görüşü savunmaktadırlar.

Ben ise bu kavram konusuna takılmıyorum. Esas olan memleketim Uşak’ın nasıl cazibe merkezi haline getirileceği konusudur. İşte tam da bu noktada kendi kendime bir soru soruyorum: Neden aynı coğrafyada (bölgede) bulunan illerden bazıları diğerlerine göre daha cazip konumda? İzmir, Afyon, Denizli, Uşak… Neden biz sıralamada son sıralarda yer alıyoruz?

  • Ticarette bölgemizin kaçıncı sırasındayız?
  • Yaşam koşullarında bölgemizin kaçıncı sırasındayız?
  • Tercih sebebi olmada bölgemizde kaçıncı sıradayız?
  • Bölge turizm gelirlerinden ne kadar pay alıyoruz?
  • Ticari gelişmişlikte bölgemizdeki sıralamamız nedir?
  • Ulusal marka çıkarmada kaçıncı sıradayız?

Böyle bir anket yapılmış mıdır bilmiyorum. Tahminen işsizlikte ilk sıralardayız diye düşünmekteyim.

        Bir dönemin ilkler şehri olarak bilinen Uşak, bugün bölgesel ve ulusal kalkınma da kaçıncı sıradadır?

Neden ve niçin?

Uşak’ımızı cazibe merkezi haline nasıl getireceğiz?

Bu soruları başta memleketini seven her Uşaklı, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları, Ticaret Odası ve girişimciler kendilerine sormalıdır. Maalesef ki, marka kent olgusu ve süreci tek başına bir kurumun, bir kişinin sırtlanacağı bir şey değildir. Hiçbir kişi ya da kurumun elinde sihirli bir değnek yok. Bu bilinç sadece ve sadece birlikte hareket etmekle olur.

Uşakta yaşayıp da Karun Hazinelerini görmeyen kaç Uşaklı var?   

    Şimdi memleketimizden biraz uzaklara gidelim, firavunların ve piramitlerin ülkesi, Mısır’a… Firavunların yaşam tarzları, piramitler her kültürden insanların dikkatini her daim çekmiştir. Mısır’a akın akın turistin gelmesi, Hollywood’un firavunlar ve piramitler üzerine çeşitli filmler yapmasının sonrasına denk gelmektedir. Mevcut tarihi yapılar, gizemlerle beslenip, kurgulanmış böylece yapılan filmler dünya çapında izlenmiş ve ilgi görmüştür. İzlediklerini merak edenler ise akın akın Mısır’a gidip o egzotik yaşamı ve gizemler dolu yapıları yerinde görmek istemişlerdir.

     İskoçya’nın Loch Ness gölünde görüldüğü söylenen ve bölge halkının Nessie adını verdiği canavarın (bu canavarın varlığı ispatlanamamıştır) öyküsü yaklaşık 1400 yıllık olup, yerli halk tarafından taş oymalarda resmedilmiştir. Bizim açımızdan önemli olan kısmı ise efsanenin bölgeye düzenlenen turlara önemli bir katkı sağladığıdır. Halen hatırı sayılır turist bölgeye Nessie görme umuduyla gitmektedir. Vanlılarda buradan hareketle, çakma Van Gölü Canavarını icat ederek farkındalık yaratmayı planlamışlar, bunda da kısmen başarılı olmuşlardır.

       Demek ki; cazibe merkezi olabilmek için illa ki hazırda olanları kullanmak zorunda olmadığımızdır. Uşak’ımızı cazibe merkezi haline getirebilmek için takım çalışması gerçekleştirerek projeler üretmek ve üretilen bu projeleri hayata geçirmek zorunda olduğumuz gerçeğidir. Başka bir değişle kendi hikayemizi kendimiz yazmalıyız, yazabiliriz.

     Aşıklar diyarı olarak bilinen Uşak için, etkileyici bir aşk dizisinin çekimleri Uşak’ta yaptırılamaz mı? Bunun için bir alt yapı sağlamaz mı?

       Uşak’ın ilklerinden olan Uşak Şeker Fabrikası için, hangi koşullar altında kurulduğu kurgulanarak film haline getirilemez mi?

       Sonuç olarak marka kent olabilmek adına fark yaratacak fikirlere sahip olunmalıdır.

Bu kentin kaderini, Yerel Yönetimler, Belediye Başkanımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Ticaret Odamız ve Uşak halkı ile birlikte el ele değiştirebiliriz. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.