Kaç üniversite var bu ülkede?

Yüksek okulları saymazsak tam 166.

166 adet bilim yuvası yani!

Ülke gerçeklerinin ve sorunlarının en çok farkında olması gereken tam 166 kurum!

Öyle mi peki?

Bu bilim yuvalarının, bu ülkede yaşanan her sorunun farkında olmaları gerekmiyor mu?

Farkedip tepki göstermeleri ve hatta çözüm yolu aramaları değil mi olması gereken?

Hak ve özgürlüklerin yara aldığı, bilim insanlarının,öğrencilerin ve basın mensuplarının neredeyse delilsiz tutuklandığı bir dönemde en çok sesinin çıkması gereken kurumlar üniversiteler değil mi?

Olması gereken tabi ki bu ama gerçek maalesef öyle değil!

Korku imparatorluğunun sindirdiği kurumlardan biri artık üniversiteler de...

Ama neyse ki ODTÜ var.

Ve köşem şimdi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senatosu'nun.

İşte Senato'nun haksız tutuklamalar için yaptığı anlamlı açıklama;

''Ülkemizde süregelen kimi soruşturma, tutuklama ve baskılardan hak ve özgürlüklerin de yara aldığı bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, bilim insanlarına, öğrencilere ve basın mensuplarına yönelik bu tur uygulamalarla akademik değerlerin ve ifade özgürlüğünün gerilediği görüşü yurt içinde ve yurt dışındaki akademik çevrelerde de yaygın olarak paylaşılmaktadır.

Haberleşme özgürlüğünün yaygın bir biçimde ihlal edildiği endişesi, iddianamelerde delil olarak kullanılan bazı belgelerin gerçek olmadığına yönelik tespit ve kanıtlar, hangi gerekçeyle yargılandıkları belli olmayan öğrenci, bilim insanı, basın mensubu ve kamu görevlisi sayılarının sürekli olarak artması kaygıyla izlediğimiz gelişmeler arasındadır.

Kendi iradesi ile yurt dışından gelerek ifade veren ve bulunduğu konum itibarıyla delil karartması mümkün olmayan insanların bile tutuklu olarak yargılanmaları ve tutukluluk sürelerinin kabul edilemez şekilde uzaması ile yargılama sürecinin kendisinin bir cezalandırma aracı haline gelmesi, ülkemizde ağır bir baskı ortamı oluşturmakta ve kamu vicdanını rahatsız etmektedir. Üçüncü yargı paketi, bu sorunları ortadan kaldırmamıştır.

Temel hak ve özgürlüklere saygı, farklı görüşlere tahammül, çoğulculuk, açıklık, hukukun üstünlüğü gibi demokrasi ilkelerinin ülkemizde tam olarak hayata geçirilememesinden büyük kaygı duyuyoruz. Son dönemlerde genel uygulama haline gelen tutuklu yargılamalara, uzun süreli tutuklamalara, baskı unsuru haline gelen yaygın dinleme, sorgulama ve kovuşturmalara son verecek, 2000'li yıllarda ülkemizi hala insanların fikir suçlarından ötürü yargılandığı bir ülke görünümünden kurtaracak, uluslararası standartlara uygun adil yargılanma koşullarını gerçekten sağlayacak adımların en kısa sürede atılmasını öncelikle bekliyor, hak ve özgürlükler alanının evrensel değerlere uygun biçimde düzenlenmesini istiyoruz.
''

Doğru...

Haklı...

Duyarlı...

Derin bir açıklama di mi?

Peki kulak veren ve ders alan olur mu?

Bence olmaz...

Neden olmaz biliyor musunuz?

İşlerine gelmez de ondan!


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.