Uşak' ta Doğru İletişim Ve Sağlıklı Nesiller Konferansı

Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle "Doğru İletişim ve Sağlıklı Nesiller" projesi kapsamında konferans düzenlendi.

Uşak' ta Doğru İletişim Ve Sağlıklı Nesiller Konferansı

Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle "Doğru İletişim ve Sağlıklı Nesiller" projesi kapsamında konferans düzenlendi.

21 Kasım 2014 Cuma 10:35
Uşak' ta Doğru İletişim Ve Sağlıklı Nesiller Konferansı
 Atatürk Kültür Merkezi'nde öğretmenler ve ailelere yönelik gerçekleştirilen konferansta açılış konuşması yapan Vali Seddar Yavuz, projenin sonuçları itibariyle sağlıklı ve problemsiz bir toplumun oluşmasına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.
  Vali Yavuz konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlıklı nesillerin yetişmesi doğru iletişimin kurulması konusunda mevcut durumumuzu değerlendirdiğimizde Türk aile yapımızı irdelememiz, hatalarımızı, kusurlarımızı eksikliklerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu konuda bizlere boşanma istatistikleri önemli ipuçları veriyor. İlimizdeki boşanma oranı 2014 yılının il 10 ayında yüzde 28,4 ile maalesef Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. 2005 yılından itibaren boşanma oranları sürekli yükseliyor, yani sağlıklı bir aile yapısını kurmakta zorlanıyoruz. eşler geçinemiyor anlaşamıyorsa, boşanmak evlenmek gibi bir hak ancak boşanma sonucu çocuklarımız arada kalıyor, boşanmanın en büyük zararını maalesef çocuklarımız çekiyor. Bugün toplumumuzda parçalanmış ailelerin çocukları sevgi ve şefkat eksikliği, sahipsizlik gibi sebeplerle toplumun problemli bir kesimini oluşturmaya başlamıştır. yine toplumun çeşitli kesimleri ve değişik yaş guruplarında üzüntü ile takip ettiğimiz intihar vakalarında Uşak ilimizde yüz binde 8.47 gibi bir orana sahibiz. Boşanma ve intihar vakaları aile ve toplumumuzu maalesef olumsuz etkiliyor. Boşanma ve intihar vakaları sadece yoksulluk gibi tek bir sebebe dayanmıyor. Zira gelişmiş ekonomik yönden kalkınmış ülkelerde de bu oran yüksek çıkabiliyor. Bu vakalar ve bu rakamlar Uşak'ta devlet olarak tüm vatandaşlar olarak sorunlarımıza tekrar odaklanmamız gerektiğini gösteriyor. Toplum olarak bizi bir birimize bağlayan, barış ve huzur içinde yaşamamıza zemin sağlayan hassasiyetlerimize tekrar kavuşmamız lazım. Her birimiz iyiliğin yayılması kötülüğün engellenmesi noktasında sorumluluk sahibi olmalıyız. Bir zamanlar batı toplumları bize alkol ve madde bağımlılığımızdaki düşük rakamlarımız nedeniyle özenirlerdi. Şimdi maalesef bu oranlarda bize yakışmayacak düzeylere yaklaşmak üzereyiz. Şunu bilmeliyiz ki hiçbir maddi değer, hiçbir hediye sıcacık ve içten bir gülümsemenin yerini tutmaz. Çocuklarımızı okula gönderdiğimizde bütün sorumluluğu üzerinizden atmış sayılmazsınız, öğretmen ailesi ilgilensin, aile öğretmeni ilgilensin diye düşünürse, kabahatli aramaya kalkarsak bunun sonucundan çocuklarımız zararlı çıkar" dedi.
  Uşak'ta zaman zaman yaşanan intihar vakaları kendisini derinden üzdüğünü belirten Vali Yavuz, "Nedir bu mesele insanlar neden canına kıyar diye düşünmekten gözüme uyku girmiyor. Mesele nedir bunu araştırmalı, olayın köküne inmeli, nerde yanlış yaptığımızı araştırmalıyız. Öğretmenlerimiz, ailelerimiz bu konuda nerde yanlış yaptık diye düşünmek kendilerini sorgulamak durumundadırlar. Çocuğu doğurmakla anne baba olunmaz, çocuğunuz layıkıyla yetiştirebilir, ona zaman ayırabiliyor, nerede ne yaptığıyla ilgilenip sevgi ve şefkatle kucaklayabiliyorsanız zaten meselenin yarısını halletmişsiniz demektir. Artık devletimiz sosyal alana yeteri kadar destek sağlıyor, çok vasıflı uzmanlarımız sosyal ve psikolojik destek sağlamak üzere görev yapıyorlar. Onların desteğini almaktan çekinmemeliyiz. İyi bir evlat istiyorsanız, önce kendiniz iyi olacaksınız, çocuğumuzdan kitap okumasını istiyoruz, önce kendimiz okuyacağız. Kendi çocukluğumuzla şimdiki çocukların yaşadıklarını kıyas etmekle bir yere varamayız. Çocuklarımız ergenlik meselesi hakkında fikrimiz var mı, bu konuda bir araştırmamız, bir destek arayışımız var mı? Öğretmen arkadaşlarımız, özellikle rehberlik öğretmenlerimiz risk gurubundaki çocuklarımızı tespit etmenizi istiyorum. Uşak’ta göreve başladığım ilk günlerde verdiğim bu talimatımla iyi bir yol kat ettik. Ekonomik açından zayıf, bölünmüş ve parçalanmış aile ortamına suça karışma ihtimali maalesef daha yüksek olabiliyor" diye konuştu.
  Uşak’ta sosyal sorunların çözümü için gerekli çalışmaların bir bir hayata geçirileceği, zaten bir devlet politikası olarak toplumun dezavantajlı kesimlerine daha öncekilerden kat kat fazla imkan sağlandığını ifade eden Vali Yavuz, “Sosyal ve toplumsal alanda da hükümetimiz devrim niteliğinde icraatlar yapmıştır. 2020 sayılı kanun kapsamında sağlanan destekler, parçalanmış ailelere yapılan yardımlar, evde bakım hizmeti gibi birçok düzenleme ile artık toplumsal huzuru yakalama noktasına doğru hızla ilerlemekte kimseye sahipsiz ve kimsesiz bırakmama azmindeyiz” dedi.
  Konuşmanın ardından Uzman Psikiyatr Dilay Karaaslan "Çocuk ve ergen psikiyatrisi" konulu sunum yaptı. Konferansın sonunda Vali Seddar Yavuz, Uzman Psikiyatr Dilay Karaaslan'a çiçek takdim etti.Son Güncelleme: 21.11.2014 18:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.