Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç’ın Mesajı

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile açıklamalarda bulundu.

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç’ın Mesajı

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile açıklamalarda bulundu.

10 Ocak 2014 Cuma 12:36
Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Salih Kılınç’ın Mesajı
 Salih Kılınç; “10 Ocak 1961 tarihinde gazetecilerin çalışma koşullarını ve sosyal haklarını düzenleyen 212 sayılı basın yasanın yürürlüğe girdiği tarih olarak "çalışan gazeteciler günü diğer bir deyişle  "bayramı" olarak anılıyor.
  Aradan 53 yıl geçmiş. Ben o zaman dünyada bile yoktum.
  Şimdi 51 yaşındayım. Ömrümün 27 yılı gazetecilik yapmakla geçmiş. Şimdi bakıyorum dönüp geriye; Meslektaşlarımın çoğu asgari ücretle bile çalışmıyor.
  Her arbede de gösteride olayda gaz yiyen coplanan gazeteci.
  Bir haber yaparsın. Adamın anasını ağlatırlar. Zorbalık şiddet hepsi gazeteciye uygulanır.
  İş bulamazsın, evde çocuğunu eşine yüzüne bakamazsın.  Gazetecilik yapacaksan fincancı katırlarını ürkütmeyeceksin. Yoksa işsizsin.
  Bunlar yetmiyormuş gibi, yıllarca “gazeteciyim” diyerek boynuna fotoğraf makinesi, kamere takıp hiçbir şey üretmeden hava atanların kıskançlık saldırılarına karşı kalırsın.
  Kendi meslektaşların, seni her yere şikâyet eder. İpe sapa gelmez şikayetlerle seni işten attırmaya çalışır. Çünkü hiçbir şey üretemez. Üreteni de kıskanır. Yok etmeye çalışır.
  Gazetecilik mesleği, toplumun bütün katmanları için büyük bir önem arz etmektedir… Gazetecilik, halkın haber alma özgürlüğü ve gerçek bilgilerine ulaşması için yapıldığı gibi, demokrasinin işlerliğinin sağlanması açından da önemli bir misyonu üstlenmektedir…
  Bu amaçla, Ben Salih Kılınç, Ali Araslı, Mustafa Karapınar, Yıldıray Koç, Mustafa Karapınar, Berkay Özyayla ve Zübeyir Yıldırım gibi genç kardeşlerimizle Uşak Gazeteciler Derneği’ni (UGD) kurduk.
  Çünkü, işimizi iyi yapmanın yeterli olmadığını gördük. Bu bağlamda Uşak’ta da gazetecilik mesleği toplumsal bazda önemli bir misyonu üstlendiğini düşündük. . Fakat kentteki basın ve yayın organları bir çok açıdan yeterli olmadığını gördük. değildir. Bunun en bariz örnekleri kentte sadece resmi ilan payından destek almak için çıkarılan yerel günlük gazetelerdir. Gazetelerin büyük bir bölümünde fikir işçisi istihdamı yapılmamaktadır. Sadece resmi ilandan pay almak için gazeteler belli sayıda kişiyi sadece sigortalı göstermekte fakat bu kişiler, ya istihdam edilmemekte ya da fikir işçiliğinin dışında (matbaacı veya gazete dağıtıcısı) olarak çalıştırılmaktadır.
  53  yıl sonra 2014, yılında basın-yayın gazetecilik yaşamına baktığımızda asgari ücretle çalışan, şiddete maruz kalan ve gazetecilik faaliyetlerinde baskı görerek zor şartlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. faaliyet gösteren gazetecilere hangisinin iyi olduğunu, başarılı olduğunu, işinin en iyi şekilde yaptığına okuyucularımız ve halkımız karar vermektedir.2014 yılında kes-kopyala-yapıştır ya da hazır e-mail gazeteciliği değil özgün, gazetecinin emeğinin, alın terinin olduğu özel haberlerin çoğalmasını istiyoruz.
  Çalışan olarak bildirilenlerin büyük bölümü haber yazmayı veya bir konu hakkında fikir yazısı oluşturmayı bilmekten yoksundur. Öyle ki gazetelerin içerikliği, haber ajansları veya kurumlardan gelen basın bültenleriyle olduğu gibi doldurulmaktadır.
  Gazetelerin büyük bölümü mizanpaj ve dağıtım konusunda da yeterli değildir. Dağıtım çalışması amatörce yapılmaktadır. Gazeteler, dağıtım ücretlerini azaltmak için profesyonel şirketler yerine, kendi bünyelerinde oluşturdukları (çalışanlar üzerine kurulan) şirketlerle bayii dağıtımı yapmaktadır. Fakat icmaller düzenli değildir ve yapılan iş sistematiğe uygun gitmemektedir.
  Gazetelerde özel haber veya özgün haber yoktur. Çünkü gazetelerin büyük çoğunluğu yukarıda da belirttiğimiz gibi haberlerini ya bültenlerden ya da ajanslardan temin etmektedir. Hatta öyle ki bültenlerde hiçbir oynama yapılmamaktadır. Aynen olduğu gibi (hiçbir redaksiyon çalışması yapılmadan) yayınlanmaktadır.
  Televizyonlarda da durum farklı değildir. Programlar yerel ölçekte diğer illere göre daha kötü çıkmaktadır. Haberlerde profesyonel bakış yoktur. Bunun yanı sıra radyolarda da her hangi bir yenilenme veya profesyonel bakış bulunmamaktadır.
  İnternet siteleri son yıllarda kentte kabuğunu kıran medya pozisyonundadır.  Fakat internet haber siteleri de belli gruplar tarafından yanlış amaçlarla kullanılıyor. İnternet siteleri kurulumunun kolay olması nedeniyle herkes tarafından açılıyor ve bazı kişi ve kurumların aleyhinde haber yapılan yayınlar olarak karşımıza çıkıyor.
  Uşak Gazteciler Derneği olarak yönetim kurulumuz aldığı karar gereği, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü” etkinliklerini bir haftaya yayarak çeşitli etkinlikler düzenledi. Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımızı ve Uşak Üniversitesi Rektörümüzü makamlarında ziyaret ederek, yukarıda belrttiğim sıkıntıları dile getirdik. Yöneticilerimizle görüş alış verişinde bulunduk.  Sayın Rektörümüzü de İletişim Fakültesi akademisyenleri ile derneğimize bir iade-i ziyarette bulundu.
  10 Ocak sabahı Atatürk Anıtı’na UGD olarak çelenk koyduk.
  Bu yıl ki en büyük projemiz ise basın sektörünü ve basın mensuplarını halkla kaynaştırmak oldu. Bu amaçla, meydanlara indik Önceki gün kan bağışında bulunduk. Bir gün bir hemşerimize ihtiyacı olursa diye. İnşallah olmaz.
  Koşan adam Akın Yeniceli kardeşimiz, bizi unutmadığını göstermek için Banaz’dan Uşak’a 30 kilometre koştu. Kendisine Çok teşekkür ederiz.
  Birazdan Şair ve yazar Cemal Ulu, “Uşak Gazeteciler Derneği” adına “Kitap okuma etkinliğini başlatacak. Cemal kardeşimize de çok teşekkür ederim.
  Bizleri kırmayarak bu güzel davul şovu sunan Erkan Karagöz ve arkadaşlarına da sonsuz teşekkür ediyorum.
  Hain suiakastlarda katledilen, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç,işkencede öldürülen Metin Göktepe, 3 Şubat 2009 yılında yaşanan helikopter kazasında yaşamını yitiren İHA Muhabiri İsmail Güneş, 9 Kasım 2011'de Van'da meydana gelen ikinci depremde yaşamını yitiren gazeteciler Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz,
  2013 yılında yitirdiğimiz, gazeteciler: Mehmet Ali Birand, Toktamış Ateş, Türkiye'nin en iyi akrobasi pilotlarından , hava fotoğrafçısı Murat Öztürk, Aytunç Altındal,Savaş Ay gibi isim yapmış ustaların anısına :
  Uşak’ta da basına yıllarca emek vermiş; Sezai Duman Yusuf Sarıoğlu, Savaş Türkkorkmaz, Aşkın Özler ve Ergül Özdemir gibi  ebediyete intikal eden basın şehitlerimizi, ülkemizde ve Uşak’ta merhum olmuş gazeteci büyüklerimizi dua ve rahmetle anarken tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz’ ’denildi.
Son Güncelleme: 10.01.2014 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner413

banner412