GÜNDEM:
banner251
Kanatlı Denizatı görünümlü altın broş Uşak'a dönecek
Lidya Kralı Krezüs'e ait olduğu iddia edilen ve Uşak'ın Güre beldesi yakınlarındaki İkiztepe tümülüsünde 1968 yıllında üç ayrı kaçak kazıyla ortaya çıkartılan Karun Hazineleri ABD’ye kaçırılmış yıllar süren mücadele sonucu Türkiye’ye getirilmiş daha sonra Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştı. 2005 yılında dönemin Müze Müdürü K.A.’nın da aralarında bulunduğu bir grup hazinene en değerli parçalarından Kanatlı Deniz Atı görünümlü Altın broşu sahtesiyle değiştirmişlerdi. Olaydan sonra Müze Müdürü K.A. ve beraberindeki yargılanarak çeşitli cezalara çarptırılmıştı. Broş ise geçtiğimiz aylarda Almanya’da bulunmuştu. Eski Bakan Ertuğrul Günay, broşun iade edileceğini ve doğduğu topraklar olan Uşak’ta sergilenmeye devam edeceğini açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından Broş dün Almanya tarafından Türkiye’ye iade edildi. Broşun önce Ankara’ya getirileceği ve bir süre (Uşak’taki müzenin inşası bitene kadar) buradaki bir müzede kaldıktan sonra Uşak’taki yeni Arkeoloji Müzesine gönderileceği belirtiliyor.
 Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan Kanatlı Denizatı Broşu'nun Türkiye'ye iade edilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Kanatlı Denizatı Broşu'nun doğduğu topraklara dönmesinin önemini vurgulayan Vali Erden, broşun 8 yıl sonra doğduğu topraklara döneceğini ifade etti.
 Karun Hazineleri'nin önemli bir kültürel miras olduğunu ve şehrin simgesi haline geldiğini söyleyen Vali Mehmet Ufuk Erden, "Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kayıp broşun yeniden ülkemize getirilmesi için büyük çabalar sarf edildi. Karun Hazineleri'nin daha göz alıcı şekilde sergilenebilmesi için yeni arkeoloji müzesi inşa ediyoruz. Tarihi tren garında inşası devam eden müze 2014 yılında hizmete açılacak. Broş da bu yeni müzede sergilenmeye devam edilecek” dedi.
banner222
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner243

Uşak’ta Ekmek Ve Simit Fırınlarına Sıkı...
Uşak Belediyesi Zabıta Ekipleri kentte hizmet veren market ve tekel bayilerinde yaptığı denetimlerin ardından,...

Haberi Oku