Çocukta cinsel istismar insanlık tarihi kadar eski ve yüzyıllardır bilinen bir konu olup, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de cinsel suçlar ciddi artış göstermiş ve cinsel suçların başında yer almıştır. Çocukta cinsel istismar trajik sonuçları olan ciddi bir sorundur. 
Çocuğun; istismar neticesinde fiziksel, ruhsal, cinsel ve sosyal açıdan zarar görmesi hatta sağlık güvenliğinin tehlikeye girmesi söz konusudur. İstismarın aile içinden kaynaklanması da zararı daha da ağırlaştırmaktadır.

Dolayısıyla bu konu sadece aileleri değil, toplumu, STK’ları, yasal sistemi, eğitim sistemini etkileyen toplumsal bir sorunudur. 
140 ülkenin imza koyduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi ile ülkeler kendi bayrakları altındaki çocukları koruma altına almayı kabul etmişledir. Ülkelerde uygulanan yasalar çocuklarımız ne derece koruduğu ise tartışmaya açıktır.

Çocuğun cinsel istismarı konusunda neler yapılabilir? Bu sosyal yaranın önüne nasıl geçilebilir? Bir çözümü var mıdır? Mevcut yasalarımız yeterli midir?

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda çok ilginç sonuçlara ulaşılmıştır. Cinsel istismara uğrayanların 2/3’nü kızlar oluşturmaktadır. Bununla birlikte erkek çocuklarının istismarının açığa vurulması kızlara oranla daha az olabilmekteymiş. Kurbanın cinsiyeti ne olursa olsun faillerin çoğu erkek ve kurban tarafından kim oldukları bilinmektedir. Yanı sıra istismarcıların genelde düşük eğitim ve sosyoekonomik düzeye sahip oldukları yapılan araştırmaların sonucunda elde edilmiştir. 

Dolayısıyla cinsel saldırı ve istismarda verilen cezalar yeterli olmayıp, caydırıcı bile değildir. Mevcut yasalar ivedilikle düzenlenmeli, caydırıcılık kazandırılmalı ve mevcut olan en ağır şekilde cezalandırılmalı, hatta ve hatta bu suçu işleyenler toplumdan geri dönemeyecekleri şekilde tecrit ve teşhir edilmelidir.

Toplumun kanayan bir yarası haline gelen bu olaylarda koruyucu tedbirlerin bir an önce alınması ve koruyucu tedbirlere de ilk olarak ailelerin eğitimi ile başlamalı ve çocuğun eğitimi ile devam etmelidir. Her çocuğa vücudunun sahibinin sadece kendisinin olduğunu ve nasıl koruyacağı uzman öğretmenler/pedagoglar tarafından anlatılmalıdır. Hatta kreş ve okullarda öyle bir ders oluşturulmalıdır. Yanı sıra son dönemde televizyonlarda sıkça rastladığımız kamu spotları arasına çocuk istismarının önlenmesine yönelik spotlarda olmalıdır.      

Diğer bir çözümde cinsel istismara bulaşmış kişilerin teşhir edilmesidir. Çocuk sahibi olan ebeveynler oturdukları karakola müracaat ederek oturdukları mahalle, semt ya da sokakta bu suça bulaşmış kişilerin olup olmadığını öğrenebilme hakkına sahip olmalarıdır. Talepte bulunan ailelere bölgelerinde bu tür suça karışanların resimleri ile bazı kişisel bilileri, uyguladıkları yöntemler hakkında da bilgi verilebilir. Bu uygulama yetişkinlerin özellikle tek yaşayan bayanların, tek yaşayan yaşlı bayanların kendisi koruması içinde kullanılabilir. 

Diğer bir yöntemde sık sık gündeme gelen bu insanların hadım edilmesidir. Yasa koyucular tarafından acil olarak değerlendirilebilecek çözümler arasında olmalıdır. 

Ayfonkarahisar ve Uşak’ta yaşanan ve vicdanlı insanları derinden yaralayan son olaylar cinsel saldırı ve istismar olayının sadece son örnekleridir. Mevcut yasaların yetersiz, çağ dışı kalması, suçluların çok az bir ceza alarak kısa bir süre sonra yine toplum içerisine katılmaları ile sonuçlanmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki, suç işleyen çoğunlukla bir kez daha işler.

Ümidimiz yasaların en kısa sürede düzeltilmesi, okullarda çocuklarımıza bu konuda bilgilendirici derslerin konmasıdır.
Çocuklar, bu ülkenin geleceğidir. Çocuklarımızın hayatlarını aydınlatmak da bizim görevimizdir. 

Çocuklarımızı koruyalım.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatan 40 mekan 64 2013-04-19 15:48:52

bu konu çok önemli, ülkemizde çocuk istismarı korkutucu boyutlara ulaşmış durumda, teşhir, daha caydırıcı cezalar vs.. birşeyler yapılmalı diye düşünüyorum..

Avatar
evet sızler iyi biliyosunuz 2013-04-24 17:11:16

sen hepsının dogru oldugunu gozunlemı gordun kanıt yok delıl yok dolduruyolar ceza evıne mılletı adı cınsel tacız bole yasa kanun mu olur

Avatar
Nur Şahin Şenol @evet sızler iyi biliyosunuz 2013-04-26 16:36:27

bunu yaşayan insanlar çok küçük.neye uğradıklarının farkında bile değiller. iftira mı atacaklarını düşünüyorsun .ayrıca kriminal denen birşey var. "tacizci" yada "tevacüzcü" bunlar çok ağır ithamlar. konuyu inceleyip bu şekilde suçun olup olmadığına karar veriliyor. çocukları konuştururken pedagoglardan destek alınıyor. demek istediğim öyle sadece çocuğun söylediklerine bakılıp da atılmıyor o adamlar içeri. suçları kesinleştikten sonra ceza evine gönderiliyor. lütfen biraz duyarlı ve araştırmacı olun.
yazarın konusuna gelince. şahsi fikrim kesinlikle teşhir edilmeli. bu insanların ismi saklanmamalı. neye dayanarak bu canavarların ismi gizleniyor. sosyal statüsü sarsılmaması için mi ? caydırıcı cezalarda uygulanmalı.
mağdur olan çocuklarımıza gelince. öncelikle çocuklar daha sonra aileler bilinçlendirilmeli. aileler yeteri kadar iletişim halinde olmadıkları için çocuklar çok uzun süre bekliyorlar dertlerini anlatmak için.

Avatar
adaletmı bu!!!! @Nur Şahin Şenol 2013-05-01 18:53:33

bu tarz olaylarda cezada verılmesı gerekıyo bu konuda hem fıkırım fakat ıftıra atmasını bılmeyen cocuk saklamasınıda bılmez olay bı sene olmus kocamn ınsanlar bıle daha dun naptıgını hatlamıyolar o cocuk dogru soylemıs olsa o an korkulan aılesıne durumu ıza ederdı belkıde cocukta yalancılık var rıca edıyorum cocuklarımızı ıyıy yetısıtrelım dogru yolu gosterelım psıkolajılerını saglıklı tutalım ama bunun yanı sıra en az cocuk psıkolojısı kadar bellı bı yasa gelmıs ınsanlarında psıkolojısı onemlı onlarda ınsan netıcede bu tarz olarların hepsını olmus gozuyle bakmayalım lutfen ıftıraya ugrayabılecegınıde dusunerek yorum yazmamz gerekıyo egerkı ıftıraya ugranıldıyca o ıftırayı ugramıs ınsanın psıkoljısı cokmu ıyı olacak yapmasa bıle bızım toplumumuzda ceza evıne gırdı cıktı mantıgı olack belkıde cock aıle baskısından soylemıs olabılırde dıger aıleden bı cıkarıda olabılır vedaveyada farklı nedenler olabılır bılemıyorm bu t.c ne cok ınsan varkı hepsıde dort dortluk degıl malesefkı